تبلیغات
 ... خوش آمدید

شما تا 25 ثانیه ی دیگر منتقل می شوید

با عرض خسته نباشید به دوستان عزیز ،
از امروز دیگه روی سیستم ایجاد و مدیریت سایت وی سی پنل مطلب مینویسم ،
الان هم در حال انتقال مطالب وبلاگم با كمك سیستم انتقال مطالب وی سی پنل به سایت جدیدم هستم .
شما تا چند لحظه ی دیگه به طور خودکار به سایت جدید وارد می شوید ...
اینم آدرس سایت : http://tehran-online.vcp.ir


/post/archive/1390/4
/post/archive/1390/3
/post/archive/1390/2
/post/archive/1390/1
/post/archive/1389/12
/post/archive/1389/11
/post/archive/1389/10
/post/archive/1389/9
/post/archive/1389/8
/post/archive/1389/7
/post/archive/1389/6
/post/archive/1389/5

نگاهی به مشکلات خیابان شهید خالقی پور

معضلی به نام سد معبر

خیابان شهید خالقی پور را در گذشته به نام خیابان سمندر صدا می زدند. البته این نام قدیمی همچنان بر سر زبان هاست. این خیابان یکی از معابر اصلی ناحیه 4 به حساب می آید و طول چندانی ندارد اما در همین طول و عرض نه چندان وسیع مغازه های بسیار با کاربری های متفاوت به چشم می آید. در بین این املاک تجاری رنگارنگ اما صنف پارچه نویس ها و مغازه هایی که کاربری فعالیت های گرافیکی را به خود می بینند بسیار بیشتر از دیگر کاربری هاست. ازهمین روست که خیابان خالقی پور به بورس پارچه نویس های منطقه شهره شده است. این مغازه ها در نگاه نخست به عنوان یک کاربری خدماتی روزانه به ارائه سفارشات مشتریان خود مشغولند اما این تنها یک روی سکه است و روی دیگر آن در مشکلاتی خلاصه شده است که اهالی به دلیل نادیده گرفتن برخی از قوانین شهری از سوی همین پارچه نویس ها سال هاست که با آن دست به گریبانند. بنابراین این هفته به دغدغه های ساکنان خیابان خالقی پور در این باره می پردازیم  که در ادامه می خوانید:

.

.

.

چنانچه گذرتان به خیابان شهید برادران خالقی پور افتاده باشد لابد در پیاده روهای کم عرض آن با پارچه نویس هایی برخورد کرده اید که سخت مشغول نگارش پارچه نوشته های مشتریان خود هستند. پارچه های طویلی که به دلیل متراژ کم اغلب مغازه های پارچه نویسی ،پارچه نویسان را روانه پیاده روها کرده است. اینگونه است که در اغلب ساعات روز عرض پیاده روهای خیابان خالقی پور در اشغال پارچه نویسان منطقه است. «زهره نظری» در این باره معتقد می گوید: «مهم ترین مشکل خیابان فعالیت برخی از پارچه نویس های آن است که عرض پیاده روها را به اشغال خود درآورده اند. این مسئله باعث شده در برخی قسمت ها، رفت و آمد در پیاده رو ها به سختی انجام شود و عابران ناگزیر به تردد از حاشیه خیابان شوند.» این بانوی هم محله ای همچنین یادآور می شود: «به هر حال عبور از حاشیه خیابان با وجود رفت و آمد بسیار خودروها کار خطرناکی است که با این وجود خیلی ها ناگزیر به این کار می شوند.» «معصومه دهقان» بانوی دیگری است که او نیز در همین راستا می گوید: «این خیابان در مسیر چندین مدرسه قرار گرفته و رفت و آمد دانش آموزان ابتدایی در آن بسیار است. خیلی هاشان به دلیل سد معبر این پارچه نویس ها از حاشیه خیابان برای رفت و آمد استفاده می کنند که واقعا خطرناک است . باید فکری برای این موضوع شود.»

چرا؟؟

یکی از سوالات و ابهاماتی که ساکنان خیابان برادران شهید خالقی پور از مسئولان در ارتباط با فعالیت غیر قانونی پارچه نویس ها در حاشیه پیاده ور دارند این است که چرا با توجه به متراژ کم برخی از مغازه ها به آنها مجوز چنین کاری ارائه شده است. کاربری که به هر حال نیاز به فضای قابل توجهی دارد. «جعفر پوررضا» با اشاره به این موضوع می گوید: «هر از چند گاهی از سوی شهرداری با این افراد برخورد می شود اما به دلیل مقطعی بودن این برخوردها دوباره بعد از مدتی کار خود را از سر می گیرند. بعضی هایشان به دلیل اینکه مغازه های کوچکی دارند نمی توانند داخل مغازه چنین کاری را انجام دهند اما خب مردم چه گناهی کرده اند و این آنها هستند که باید فکری برای مشکل کارخود کنند.» وی در ادامه به پارچه نویس های خیابان خالقی پور پیشنهادی نیز ارائه می کند؛ اینکه آنها می توانند در املاک تجاری خود سفارشات مشتری را قبول کرده و کار نگارش پارچه را جای دیگری انجام دهند. فضاهایی چون پشت بام خانه ها یا مغازه هایشان. وی در ادامه به طرح مشکل دیگری نیز در راستای سد معبر می پردازد: «متاسفانه علاوه بر پارچه نویس ها برخی دیگر از مغازه دارها نیز با گذاشتن وسایل خود در عرض پیاده رو، مسیر رفت و آمد عابران را محدود می کنند. این موضوع در خیابان پر رفت و آمدی چون سمندر واقعا مشکل ساز است.» این ساکن قدیمی در پایان صحبت هایش از پرسنل شهرداری ناحیه 4 تقاضا می کند تا در کنار برخورد با سد معبر پارچه نویس ها با مغازه داران منتخلف نیز برخورد قانونی صورت گیرد.

جوی های پر موش

مشکلات ساکنان خیابان برادران شهید خالقی پور تنها به بحث سد معبر پارچه نویس های آنها خلاصه نمی شود و جداول قدیمی جوی های آن نیز یکی دیگر از مشکلات شهروندان این محدوده به شمار می رود. دهقان یکی از بانوان ساکن در این خیابان در این باره توضیح می دهد: «کوچه ها و فرعی های خیابان را کانیو کرده اند وخیلی خوب شده  اما نمی دانیم چرا فکری برای جداول جوی های خیابان اصلی نمی کنند.» وی با اشاره به فرسودگی این جداول می گوید: «به دلیل فرسودیگی بسیارشان پر از موش و کثیفی اند. از شهرداری تقاضا داریم که جداول جوی این خیابان را نیز کانیو کنند.» «مرتضی ساریخانی» یکی از مغازه داران قدیمی خیابان نیز با اشاره به این موضوع از شهرداری می خواهد تا در کنار برخورد با سد معبر پارچه نویس ها فکری برای جداول قدیمی جوی های آب خیابان شهید خالقی پور کند. خیابانی که به گفته این هم محله ای از تردد بسیاری برخوردار است و نیاز به رسیدگی و زیباسازی دارد.

 

شهردار ناحیه 4 از برخورد با سد معبر در خیابان خالقی پور می گوید:

شدیدا برخورد می کنیم

شهردار ناحیه 4 درباره موضوع سد معبر پارچه نویس های خیابان شهید خالقی پور می گوید: «یکی از خیابان هایی که در ناحیه 4 دارای مشاغل مزاحم است خیابان شهید خالقی پور است که طبق مقررات برای برخورد با این موضوع تذکر داده ایم منتها به دلیل اینکه اغلب این مغازه ها کوچک اند بعد از مدتی دوباره کار خود را در حاشیه پیاده رو از سر می گیرند. البته کوچکی مغازه ها برای ما اصلا توجیه نیست و به هر حال این افراد حق استفاده از حریم شهرداری و شهروندان را ندارند. " «ابوالفضل قنبری» ادامه می دهد: «در راستای برخورد با پارچه نویس ها، نامه نگاری های بسیاری کرده ایم و نسبت به هر گونه سد معبری نیز شدیدا برخورد می کنیم.» او در این باره همچنین تاکید می کند چنانچه فضایی نیز وجود دارد که از تیررس ماموران سد معبر شهرداری ناحیه دور می ماند، از سوی شهروندان به ناحیه 4 اطلاع داده می شود. این مقام مسئول در ادامه به موضوع چگونگی ارائه مجوز اشتغال به مغازه هایی که متراژ کمی برای پرداختن به این کاربری دارند می پردازد و می گوید: «متاسفانه ارائه جواز فعالیت مربوط به حیطه کاری ما نیست اما با تعاملاتی که در این باره با مسئولان مربوطه داشته ایم امیدواریم با ما همکاری لازم صورت گیرد تا به این ترتیب برای ارائه جواز هر گونه فعالیتی, از شهرداری نواحی نیز نیاز به برگه تاییدیه باشد.» طبق صحبت های مهندس قنبری طی تعاملاتی که با مسئولان مربوط به ارائه مجوز فعالیت به املاک تجاری برقرار کرده اند چنانچه از این پس از شهرداری ناحیه نیاز به برگه تاییدیه برای شروع به فعالیت ملک تجاری خاصی نیاز شود این موضوع با بررسی و دقت عمل بیشتری از سوی این ناحیه انجام خواهد شد تا از این پس شاهد شروع به کار املاک تجاری نامتناسب با کاربری شان نباشیم، املاکی همچون مغازه های پارچه نویسی که متراژشان متناسب با خدماتی که به شهروندان ارائه می کنند نیست. شهردار چهارمین ناحیه منطقه در پایان درباره جداول قدیمی جوی های آب خیابان شهید خالقی پور از سر پوشیده شدن جداول این خیابان خبر می دهد. اتفاق عمرانی که گویا بعد از انجام بررسی و کارشناسی های مورد نیاز به زودی در این محدوده به انجام خواهد رسید. ناگفته پیداست که این موضوع علاوه بر از بین بردن جوی های فرسوده و موش های بسیار آن به عریض شدن این خیابان کم عرض کمک بسیاری نیز خواهد کرد.