تبلیغات
 ... خوش آمدید

شما تا 25 ثانیه ی دیگر منتقل می شوید

با عرض خسته نباشید به دوستان عزیز ،
از امروز دیگه روی سیستم ایجاد و مدیریت سایت وی سی پنل مطلب مینویسم ،
الان هم در حال انتقال مطالب وبلاگم با كمك سیستم انتقال مطالب وی سی پنل به سایت جدیدم هستم .
شما تا چند لحظه ی دیگه به طور خودکار به سایت جدید وارد می شوید ...
اینم آدرس سایت : http://tehran-online.vcp.ir


/post/archive/1390/4
/post/archive/1390/3
/post/archive/1390/2
/post/archive/1390/1
/post/archive/1389/12
/post/archive/1389/11
/post/archive/1389/10
/post/archive/1389/9
/post/archive/1389/8
/post/archive/1389/7
/post/archive/1389/6
/post/archive/1389/5

بازار دوم

میدان بازار دوم که می گویند همین جاست: میدانی و وسیع و دلباز با چمن سبز و درخت ها و حوض بزرگی درمیانه اش و سال های بسیاری که از قدمت آن می گذرد. میدان بازار دوم را البته به نام " مهارت" نیز می شناسند؛ میدانی که به دلیل قدمت و مرکزیت آن در محله نازی آباد در اغلب مناسبت ها اهالی را در این نقطه از منطقه گردهم آورده است. از برگزاری مراسم های مذهبی چون عزاداری روزهای عاشورا و تاسوعا گرفته تا تشییع جنازه شهدای منطقه که همگی در این نقطه از محله رقم خورده است. همین است که ساکنان نازی آباد تعصب ویژه ای درباره اصلی ترین میدان محله شان دارند و دل شان می خواهد حالا که سالیان سال از قدمت این میدان می گذرد و چهره آن دستخوش فرسودگی هایی شده است. از سوی شهرداری تغییراتی در چهره و نمای این میدان برزگ ایجاد شود و این میدان را به فراخور اهمیت و قدمتش به ویژگی های منحصر به فردی آراسته سازند. نمونه اش همین آبنمای موزیکالی که مسئولان شهری درباره احداث آن در این میدان وعده هایی را به اهالی داده اند. در این باره هفته گذشته نیز بخش هایی از خواسته های اهالی را مطرح کردیم و به سراغ مسئولان شهری ناحیه 2 نیز رفتیم. این هفته نیز با توجه به اهمیت این موضوع و درخواست اهالی درباره پیگیری آن به باقی صحبت های اهالی در این باره به طور مفصل پرداخته ایم. بعلاوه این بار گفت و گویی با مسئول زیباسازی منطقه ترتیب داده ایم که همه این صحبت ها را در ادامه می خوانید:

.

.

حوض بزرگ میانه نخستین چیزی است که در میدان بازار دوم به چشم می آید. حوض وسیعی که به صدای فواره هایش زنده بود و نشاط آور اما اکنون مدت هاست که خاموش در میانه میدان شرمنده کودکان نظاره گرش است. بله مدت هاست که اهالی صدای نشاط آور فواره های آن را نشنیده اند. گویا به دلیل فرسودگی لوله هایش خراب است و نیاز به تعمیرات اساسی دارد. طبق گفته های مسئولان قرار بوده است در همین حوض قدیمی و وسیع آبنمای موزیکال احداث شود. موضوعی که "محمد صفری" درباره آن می گوید:" یک میدان بازار دوم است و همین حوض بزرگ آن که پیش تر با روشن شدن فواره هایش کلی قشنگی به نمای این میدان می داد. سال گذشته شنیدیم که قرار است موزیکالش بکنند اما نه خبری از موزیکال شدن اش شد و نه لااقل خبری از مرمت همین آبنمای فعلی ."

" شمسی آقاجانیان" مادر 2 کودک خردسال است نیز در این باره می گوید:" اغلب غروب ها بچه هایم را برای هواخوری به این میدان می آورم. فضای بزرگ و دلبازی دارد. اگر اینطور که می گویند مثل آبنمای پارک ملت موزیکال بشود واقعا عالی است. به هر حال آبنمای فعلی این میدان هم خراب است و شهرداری باید فکر اساسی برای آن کند."

این بانوی هم محلی که خودش به دنیا آمده نازی آباد است در ادامه  می گوید:" از کودکی خاطرات بسیاری از این میدان دارم. اغلب اتفاقات و گردهمایی های محلی در این میدان خلاصه شده است. به خصوص دسته های عزاداری محرم اغلب محله ها  که که همه ساله به این میدان ختم می شود. به هر حال این میدان مرکز محله نازی آباد واقع شده است و به نظر می رسد شهرداری باید به نما و امکانات آن رسیدگی خاص و ویژه ای داشته باشد."

فاصله ها

" زهرا جعفری" بانوی 36 ساله نازی آبادی است که تمام سال های عمرش را در این محله سپری کرده است. او نیز مانند دیگر ساکنان هم ملی دغدغه بسیاری درباره میدان بازار دوم دارد. جعفری خیلی دلش می خواهد آبنمای میدان به شکل جدید و زیبا دوباره فعال شود:" چند باری به اتفاق خانواده به بوستان آب و آتش رفته ام. آدم کیف می کند واقعا شهرداری ،بوستان محلی بسیار جالبی را در آن منطقه احداث کرده است. ما هم انتظار داریم شهرداری منطقه مان حداقل برای آبنمای این میدان که متعلق به تمام اهالی وهمه منطقه است ایده جالبی را طراحی کند. خصوصا حالا که آبنمای فعلی اش خراب و بلا استفاده است."

این ساکن خیابان نیاکان نازی آباد ادامه می دهد:" محله نازی آباد میدان های بسیاری دارد که گل سرسبد شان همین میدان مهارت است. از شهرداری درخواست می کنیم که لااقل همچون میادین اصلی مناطق دیگر برای چهره این میدان طراحی جالب و زیبایی پیاده کند.مدت هاست که به همین شکل رها شده است.چهره ای که د رمقایسه با دیگر میادین شهر ویژگی خاصی ندارد."

این بانوی هم محلی با اشاره به صحبت های آقای دکتر قالیباف شهردار تهران در خصوص کم کردن فاصله جنوب و شمال تهران اینگونه ادامه می دهد:" به شخصه فکر می کنم شهرداری منطقه مان با توجه به این هدف شهردار محترم تهران لااقل باید یک تکان اساسی به اصلی ترین میدان منطقه بدهد."

او نیز به آبنمای موزیکال اشاره می کند که قول احداث آن از سوی شهرداری درباره این میدان به اهالی داده شده اما قدمی درباره اجرای آن صورت نگرفته است.علاوه بر ساکنان نازی آباد ،اهالی دیگر محله ها نیز از شهرداری تقاضای رسیدگی به این میدان را دارند.همان ها که اغلب برای خرید به بازار دوم رفت و آمد بسیار دارند وخیلی وقت ها بعد از خرید روزان برای استراحت و تفریح ساعتی را در این میدان سپری می کنند.نمونه اش «زهرا پور حیدری» ساکن محله نازی آباد که در این باره معتقد است:«در طول هفته همراه پسر 5 ساله ام برای خرید چند باری به نازی اباد می آیم .بعد از خرید هم به همراه پسرم یرای هوا خوری ودر آمدن خستگی مان ساعتی را در این میدان می نشینیم. محله خودمان برای خرید بازاری ندارد وبرای همین هم اغلب اهالی یاخچی آباد برای خرید به نازی آباد می آیند.سال پیش بود که از خواهرم که ساکن نازی آباد است شنیدم  شهرداری می خواهد دراین میدان آبنمای موزیکال احداث کند ،مثل پارک ملت .خوشحال شدم.اما خبری نشد!..» او نیز مثل خیلی از هم محلی ها از شهرداری تقاضای رسیدگی به زیباسازی این میدان قدیمی را می کند.

رئیس اداره زیباسازی منطقه از دلیل اجرایی نشدن پروژه آبنمای موزیکال می گوید:

هزینه های سنگین احداث و نگهداری

رئیس اداره زیباسازی منطقه درباره دلایل اجرایی نشدن پروژه آبنمای موزیکال میدان بازار دوم توضیح می دهد:" در خصوص این پروژه طرح های مختلفی به دست ما رسید که به دلیل هزینه های سنگین اجرای آن از شهرداری مرکز به ما گفته شد که فعلا کار نکنیم. به هر حال با توجه به بحث محدودیت بودجه، شهرداری مرکز تمایل به انجام پروژه هایی را دارد که از اولویت و نیاز بیشتری در میان شهروندان برخورداراست و انجام آنها واجب تر است. در این باره می توانیم بگویم با توجه به ضرورت انجام پروژه ها بحث کلی نگری مطرح است."

علاوه بر این توضیحات " فرهاد بزرگی" در ادامه اضافه می کند:" بنابراین با توجه به این مسائل و بحث محدودیت بودجه هم اکنون شهرداری مرکز اصرار دارد که فعلا ما طرح های نیمه تمام را به اتمام برسانیم. با وجودیکه شخص شهردار منطقه نیز درباره احداث آبنمای موزیکال در میدان بازار دوم توافق کامل دارند اما خب با توجه به کمبود اعتبار و از طرفی انجام پروژه های نیمه تمام و کارهای جاری که در منطقه وجود دارد فعلا نمی توانیم چنین پروژه ای را در میدان بازار دوم آغاز کنیم.به علاوه در این باره بحث نگهداری آبنمای موزیکال بعد از راه اندازی آن نیز مطرح است که برآورد هزینه های آن سخت تر از احداثش است. "

این مقام مسئول در ادامه یادآور می شود در خصوص چهره و نمای میدان همچنین آبنمای فعلی آن قرار است از سوی این اداره همچنین اداره فضای سبز فعالیت های عمرانی صورت گیرد. گویا در این باره اداره زیباسازی به انتظار طرح مناسبی است تا با توجه به اعتبارات آن اقدامات خود را در این میدان آغاز کنند:"در این باره هنوز طرح مناسبی به دست مان نرسیده است. در صورتیکه طرح مناسبی به دست مان برسد سعی می کنیم تغییراتی را در خور و شایسته این میدان به انجام رسانیم."