تبلیغات
 ... خوش آمدید

شما تا 25 ثانیه ی دیگر منتقل می شوید

با عرض خسته نباشید به دوستان عزیز ،
از امروز دیگه روی سیستم ایجاد و مدیریت سایت وی سی پنل مطلب مینویسم ،
الان هم در حال انتقال مطالب وبلاگم با كمك سیستم انتقال مطالب وی سی پنل به سایت جدیدم هستم .
شما تا چند لحظه ی دیگه به طور خودکار به سایت جدید وارد می شوید ...
اینم آدرس سایت : http://tehran-online.vcp.ir


/post/archive/1390/4
/post/archive/1390/3
/post/archive/1390/2
/post/archive/1390/1
/post/archive/1389/12
/post/archive/1389/11
/post/archive/1389/10
/post/archive/1389/9
/post/archive/1389/8
/post/archive/1389/7
/post/archive/1389/6
/post/archive/1389/5
عنوان :مشكلات نازی آباد
متن :

خواسته های ساکنان بخش شمالی خیابان بهنام نیکنام

چرا کل پیاده راه ها سنگفرش نشده؟

خیابان نیکنام شمالی یکی از شاه راه های اصلی محله نازی آباد به شمار می رود. محدوده ای که در عین رفت و آمد بسیار خودروها دارای آرامش و سکوت خاصی است. این ویژگی به جرات مرهون وجود باغچه های وسیع پیاده راه های این خیابان است. باغچه هایی که در شرق نیکنام از شمال تا جنوب کشیده شده و سرسبزی و زیبایی خاصی را به این خیابان بخشیده است. از دیگر ویژگی های این معبر قدیمی غلبه بافت مسکونی آن بر بافت تجاری اش است؛ خانه های به اصطلاح ویلایی در کنار آپارتمان های تازه ساخت که به خودی خود در زیبایی چهره این خیابان بی تاثیر نیست. خیابان نیکنام شمالی که به نام قدیمش بوعلی شمالی همچنان شهره است از شمال میدان بازار دوم آغاز می شود و در انتها در تقاطع با خیابان کوشا به پایان می رسد. این محدوده در نیمه غربی دیوارهای طویل کارخانه دخانیات را به خود می بیند.در یک جمع بندی کلی باید گفت که خیابان بوعلی شمالی به عنوان یکی از خیابان های زیبای نازی آباد حرف های بسیاری برای گفتن دارد و چندان بیهوده نیست که به عنوان یکی از گزینه های شهرداری ناحیه 2 برای تبدیل به محور نمونه قرار گرفته است. در همین راستا در سال جاری شاهد سنگفرش شدن پیاده راه های این خیابان از سوی شهرداری بودیم. اتفاق عمرانی که البته هنوز در تمامی نقاط خیابان به وقوع نپیوسته است. در ادامه می خواهیم پای صحبت ساکنان این معبر قدیمی بنشینیم تا آنها برایمان به بیان خواسته های خود از مدیریت شهری درباره این خیابان پر قدمت بپردازند.

 یکی از طرح های عمرانی شهرداری ناحیه 2 در خیابان نیکنام شمالی سنگفرش کردن پیاده راه های این خیابان است. اتفاقی که چهره این محدوده را دستخوش یکپارچگی و زیبایی خاصی کرده است. این اتفاق عمرانی به خودی خود باعث شده بسیاری از رهگذاران تشویق به پیاده روی در پیاده راه های این خیابان شوند. «اسماعیل فتحی» در این باره می گوید:«پیاده راه های خیابان نیکنام شمالی واقعا به یک همچین اتفاق عمرانی نیاز داشت. این محدوده به دلیل قرار گیری در یکی از ورودی های محله نازی آباد و تقاطع با خیابان های تجاری این محله تردد بسیاری دارد و بنابراین نیاز به چنین زیباسازی و هموار شدن پیاده راه هایش را داشت.» وی که از ساکنان یکی از فرعی های خیابان نیکنام شمالی به شمار می رود در عین حال می افزاید:«علاوه بر این ها این خیابان در مسیر فرهنگسرای بهمن و پارک شادی آزادگان قرار دارد که با وجود پیاده راه سازی های صورت گرفته خیلی ها ترجیح می دهند که این مسیر را پیاده طی کنند.» «فاطمه حسنی» شهروند دیگری است که با اشاره به پیاده راه سازی همچنین کانیو و نوسازی جداول جوی آب می گوید: «واقعا خیلی خوب شده درست است که خیابان بوعلی شمالی یکی از خیابان های زیبای نازی آباد به شمار می رود اما به دلیل قدمتی که دارد دستخوش فرسودگی های بسیاری شده که نیاز به چنین حرکت های عمرانی را داشت و البته به دلیل به سرانجام نرسیدن این پروژه ها همچنان نیازمند توجه شهرداری به این محدوده است. مواردی چون ا رسیدگی به زیبایی دیوارهای شرکت دخانیات و یا باغچه ها و فضای سبز.»

پروژه ناتمام

با یک پیاده روی در خیابان نیکنام شمالی خیلی واضح می توان به نقاطی از این محدوده اشاره کرد که با وجود پیاده راه سازی بخش اعظم این خیابان اما هنوز سنگفرش نشده. محدوده هایی چون ابتدای بخش شرقی خیابان حد فاصل تقاطع پارس و دفتر خدمات امور مشترکین بعلاوه پیاده راه های حاشیه دیوار دخانیات.همین است که ساکنان این محدوده در صحبت های خود از شهرداری جویای علت این موضوع می شوند. «مریم احمدی» در این باره معتقد است: «خیلی وقت است که پیاده راه های خیابان بوعلی شمالی سنگفرش شده اما نمی دانیم چرا قسمت ابتدای شرقی آن که ورودی این خیابان هم به حساب می آید دست نخورده باقی مانده.» وی همچنین اضافه می کند: «این قسمت نه تنها سنگفرش نشده بلکه جوی آبش نیز نه جمع آوری و نه بازسازی شده.متاسفانه به این دلیل فرسودگی جوی باقی مانده موش در این محدوده بسیار دیده می شود.»این بانوی شهروند در ادامه از شهرداری تقاضا می کند تا با جمع آوری و یا نوسازی جداول قسمت باقی مانده از جوی خیابان نیکنام شمالی دست جانوارن موذی را هر چه سریع تر از این تکه از خیابان کوتاه کنند.

باغچه های خیابانی

باغچه های وسیع خیابان بوعلی شمالی تنها در شرق آن خلاصه نشده است. بلکه در غرب این معبر شمالی جنوبی نیز باغچه و فضای سبز از ابتدا تا انتها کشیده شده. تنها تفاوت باغچه های شرق و غرب در وسعت شان است.زیبایی و سرزندگی که این باغچه ها به خیابان بوعلی شمالی بخشیده موضوعی نیست که از اذهان عمومی دور مانده باشد. اتفاقا ساکنان خیابان و حتی رهگذران با اشاره به این ویژگی از شهرداری تقاضای رسیدگی به این فضای سبز باغچه ها را دارند.در این باره به صحبت های «نوشین جعفری» یکی از بانوان ساکن در این محدوده می پردازیم:«باغچه های خیابان نیکنام شمالی به شکل طبیعی بسیار زیبا و قشنگ اند اما این موضوع باعث نمی شود که نیاز به زیبا سازی در این باغچه ها به فراموشی سپرده شود.در برخی قسمت ها علاوه بر زیباسازی نیاز به مرمت نیز وجود دارد. نمونه بارز ابتدای خیابان نیکنام شمالی از سمت میدان بازار دوم است که حصارهای اطراف آن در برخی نقاط شکسته و فضای سبزش آنچنان طرح زیبایی ندارد.» وی امیدوار است که شهرداری قبل از پایان سال برای هر چه زیباتر کردن این باغچه ها طرح و برنامه عمرانی ویژه ای را پیاده کند.

جمع آوری به موقع زباله سطل مکانیزه ابتدای جنوب شرقی خیابان نیکنام شمالی همچنین شست و شوی این سطل ها بعلاوه اعتراض به صدای بلند گوهای حسینیه حجت از دیگر نکاتی است که اهالی خیابان از مسئولان امر تقاضای رسیدگی به این موضوعات را نیز عنوان کرده اند.

شهردار ناحیه 2  از سنگفرش باقی مانده پیاده راه ها خبر می دهد

ظرف چند ماه آینده

شهردار ناحیه 2 درباره علت سنگفرش نشدن ابتدای جنوب شرقی خیابان بوعلی شمالی توضیح می دهد: «این قسمت نیز جزء برنامه پروژه سنگفرش شدن پیاده راه های خیابان نیکنام قرار دارد اما از آنجا که می خواهیم به دلیل مرکزیت این محدوده آن را در قالب پیاده راه سازی اطراف میدان بازار دوم به صورتی شکلیل و طرحی زیبا و جامع سنگفرش کنیم این قسمت همچنان باقی مانده است.» طبق صحبت های "حسین مایلی" این بخش باقی مانده ظرف 3-2 ماه آینده طی پروژه پیاده راه سازی اطراف میدان بازار دوم سنگفرش خواهد شد. وی همچین درباره جداول قدیمی جوی آب شرق خیابان نیکنام شمالی حد فاصل تقاطع پارس تا دفتر خدمات امور مشترکین نیز می افزاید ظرف این مدت این جوی ها نیز بازسازی خواهند شد.مهندس مایلی در ادامه درباره ضلع غربی بوعلی شمالی حد فاصل تقاطع جنگل تا کوشا خبر از سنگفرش شدن این محدوده در کمترین زمان ممکن را می دهد. این مقام مسئول در بخش دیگر صحبت های خود درباره فضای سبز و باغچه های خیابان بوعلی شمالی به توسعه و وسعت این باغچه ها در برخی نقاط از خیابان که پیاده راه های وسیع تری دارد اشاره می کند:«توسعه و افزایش باغچه ها به صورت طولی و عرضی از دیگر برنامه های عمرانی ما در این خیابان به شمار می رود. بعلاوه رسیدگی و احیای فضاهای سبز که به زودی به انجام خواهد رسید.» بحث رنگ آمیزی و نقاشی شکیل دیوارهای دخانیات همچنین رسیدگی به سیستم روشنایی خیابان از دیگر مواردی است که شهردار ناحیه 2 درباره انجام هر یک در خیابان نیکنام شمالی اطلاع می دهد. اینگونه که پیداست در صورت اتمام این پروژه های عمرانی و مرمت فضای سبز این خیابان نیز در کنار خیابان پارس به محورهای نمونه ناحیه 2 بدل خواهد شد. مهندس مایلی در پایان درباره چشم انداز این خیابان می گوید:«در آینده ای نزدیک با لحاظ کردن برخی موارد در زمینه بحث ترافیکی و روان کردن شبکه ترافیکی این خیابان به عنوان یک خیابان سالم با دسترسی آسان در خدمت شهروندان خواهد بود. معبری که آلودگی های بصری و صوتی در آن کاهش خواهد یافت و در عین حال با توسعه فضای سبز به عنوان یک خیابان کامل محیط آرامی را برای شهروندان رقم خواهد زد.»